Nasjonalforeningen for folkehelsen

Det som sitter i fingrene

Nasjonalforeningen for folkehelsen får hjelp av Atyp i jakten på flere aktivitetsvenner.

Over 100 000 personer i Norge har demens, og i løpet av de neste tiårene vil antallet trolig dobles. Gjennom Nasjonalforeningen for folkehelsen har ca 140 kommuner i dag et Aktivitetsvenn-tilbud, med 2400 aktivitetsvenner over hele Norge som gjør aktiviteter sammen med personer med demens.

En aktivitetsvenn er en frivillig som gjør aktiviteter sammen med en som har demens. Aktivitetsvennen og personen med demens kobles sammen på bakgrunn av felles interesser. Det kan være alt fra å gå på tur, i teater eller på kafe, til å bare møtes for en kopp kaffe og en prat. Målet er at samværet skal være givende og trygt for begge parter.

Kreativt team hos atyp har vært Sindre Veseth Foss og Ulrik Solum Waagsether. De valgte å zoome seg inn på aktiviteter som sitter i fingrene. Teamet valgte å la demensrammede i et tidlig stadium av sykdommen fortelle små historier om konkrete aktiviteter de har drevet med gjennom et langt liv, og deres tanker om veien videre. Filmene skulle oppleves nære, uten å utlevere eller vise ansiktet til de rammede. Og har forsøkt å finne en balanse mellom håpet og håpløsheten.

Filmen er produsert av Atyp, og føyer seg inn i rekken av stadig flere inhouse-produksjoner. Denne gang med god hjelp av Både Og på lyd. 

Ønsker du mer informasjon?

Hågen Pettersen

Andre arbeider fra Atyp:

Flere menn på banen i fosterhjemssaken

Flere menn på banen i fosterhjemssaken

Bufdir ønsket å få menn på banen i fosterhjemssaken. Atyp utviklet kommunikasjon på konseptet “Neste Kapittel” med historier om en Liverpool-supporter og en ishockeytrener. Kampanjen ble plassert rundt fotball- og ishockeyarrangementer for å nå menn. Kampanjen vant hele tre priser under Anfo Effekt 2024: Gull i Bærekraft, Kantar sin Innsiktspris og Grand Prix.

Les mer
Fjordlandslaget

Fjordlandslaget

Vinneren av ANFO Effekt for 2023 har hatt stor suksess med å samle hele porteføljen i et distinkt og helhetlig reklameunivers. Med dette grepet gjorde vi Fjordland lettere å huske på tvers av brukssituasjoner. I begynnelsen av 2025 gjennomførte Fjordland sin største designendring noensinne – denne gangen for å bli lettere å finne i butikkhyllene.

Les mer
Hele Norges regnskapsprogram

Hele Norges regnskapsprogram

Tripletex er det mest brukte regnskapsprogrammet i Norge, valgt av over 135 000 bedrifter. Når selskapet skulle vokse videre i 2025, trengte de et kommunikasjonskonsept som ikke bare handlet om enkelhet og fleksibilitet – men som også befester posisjonen som det naturlige førstevalget.

Les mer

Nominasjoner og prisdryss til Bufdir! 

Fotballfilmen «Den utenkelige overgangen» som vi har laget for Bufdir og Fosterhjem.no, har allerede vunnet Sølvfisken for mars, og fortsetter nå å...

Note to self – derfor bør historiefortellere omfavne Byron Sharp

Byron Sharp, eller rettere sagt tolkningen av hans bøker har vært et hår i suppa for mange av oss som jobber med å lage reklame.

Samsnakka om alkohol?

Tidligere i år ble det kjent at Av-og-til valgte oss som sitt nye reklamebyrå på tematikken ungdom og alkohol. Endelig er første kampanje på lufta.