Påskekrim med hjelp av ChatGPT
Kan ChatGPT løse et mord? Det fant Atyp og Fjordland ut i påsken 2025 – og vant bronse i Gullhaien 2026 for det.

Dette er en digital løsning der vi leker med ChatGPT. Jobben ble utviklet i en periode da stadig flere var i ferd med å ta i bruk verktøyet i sin digitale hverdag og rundt påsketider 2025 ville vi og Fjordland se om vi kunne bruke ChatGPT til noe gøy.

Resultatet ble en GPT som fungerte som et etterforskningsverktøy. Vi konfigurerte og instruerte GPT-en til å svare på måter som kledde de forskjellige karakterene og som ga tips og råd om videre etterforskning underveis. GPTén ble markedsført gjennom en kampanje på sosiale medier.

Caset vant bronse i kategorien åpen klasse i Gullhaien 2026, prisen som løfter frem kreativ og håndverksmessig god bruk av AI i kommunikasjon.

Selve løsningen kan du teste ved å trykke på knappen eller ved å scanne QR-koden. Det tar bare noen minutter å få inntrykk av løsningen. Ikke gå inn via desktopen, det er først og fremst en mobilløsning. Du skal altså prøve å løse mysteriet ved å stille spørsmål i GPT-en. Lykke til!

QR-kode til Fjordland ChatGPT-mysterie

Lurer du på noe? Send en e-post til
svein@atyp.no
eller ring
911 82 211
Gullhaien 2026
Bronse